Yhdistyksemme hallituksen edustajat kävivät Tasavallan Presidentin luona keskustelemassa vakavasta aiheesta: vammautuneita varusmiehiä ja -naisia koskevista ongelmista. Tapaamisessa keskusteltiin mm. tilanteista, joissa ns. isäntävastuu vaihtuu palveluksen katketessa ja vastuun siirtyessä Valtiokonttorille, sekä juuri nyt ajankohtaisesta sotilastapaturmalain uudistamisesta.

Vierailupaikkana toimi Helsingin kaupunginjohtajan virka-asuntona tunnettu, Senaatintorin vieressä sijaitseva Brummerin talo, joka toimii Tasavallan Presidentin edustustilana presidentinlinnan peruskorjauksen ajan.

Pöydän takana Alpo Penttinen, Jan Johansson, Markku Rinne, Juha Penttinen ja Jorma Jarvelainen. Toisella puolella Puolustusvoimain ylipäällikkö Tasavallan Presidentti Sauli Niinistö ja erityisavustaja Mikko Kortelainen – Copyright © Tasavallan presidentin kanslia

Kättelyvuorossa yhdistyksen varapuheenjohtaja Jan Johansson – Copyright © Tasavallan presidentin kanslia

Tiedote vierailusta löytyy myös Presidentin kanslian sivuilta.

Lisää kuvia

 

 

0