Yle Vegan Radar-ajankohtaisohjelma on tehnyt perusteellisen jutun asevelvollisena vammautuneiden ongelmista. Ohjelmassa haastatellaan yhdistyksemme sihteeriä Patrick Häggbladia, yhdistyksen hallituksen jäsentä ja lakiasiantuntijaa Markku Rinnettä, polvensa armeijan harjoituksessa loukannutta ja korvauksistaan pitkään taistellutta Sampo Kilpiäistä, valtiokonttorin edustajaa sekä kahta hallituksen ministeriä. Sekä puolustusministeri Carl Haglund että sosiaali- ja terveysministeri Paula Risikko antavat ohjelmassa tukensa asiallemme. Ohjelma on ruotsinkielinen ja se on kuultavissa Ylen Areenasta. Ohjelmaan liittyy myös kolme uutisartikkelia, joista yksi suomeksi.

Kuuntele Ylen Areenassa 

Beväringar blir utan ersättning

Sampo klagade till högsta domstolen

Polvivamma johti korkeimpaan oikeuteen – varusmiehen piina kesti vuosia

Aikaisempi artikkeli tällä sivustolla: KKO kumosi vakuutusoikeuden päätöksen

0